W tym roku podobnie jak w poprzednim, październik upłynął pod znakiem frankowiczów. Przyczyniła się do tego między innymi rocznica wydania wyroku w sprawie polskich frankowiczów przez TSUE, a także premiera filmu „Banksterzy”. Miesiąc listopad również obfitował w informacje istotne dla kredytobiorców frankowych. Co powinni wiedzieć frankowicze?
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Blisko 7 mln roszczeń
Zgodnie z informacjami, jakie portal forsal.pl zawarł w sporządzonym przez siebie podsumowaniu obecnie przeciwko bankom notowanym na GPW toczy się ponad 24 tys. spraw sądowych. Łączna kwota roszczeń to ponad 5 mld złotych.
Biorąc pod uwagę również te banki, które nie są notowane na warszawskiej giełdzie liczba postępowań sądowych może wynosić w sumie ponad 30 tys., a wartość przedmiotu sporu przekraczać 7 mld złotych.
Zgodnie z informacjami na koniec III kwartału frankowicze wytoczyli najwięcej pozwów przeciwko:
- mBank SA (6443),
- Bank Millennium (4632),
- Getin Noble Bank (4321),
- PKO BP (4122),
- Grupa Santander (3471).
Rzecznik finansowy a klauzule niedozwolone
Rzecznik Finansowy przygotował mapę klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Zestawienie to stanowi odpowiedź na stale napływające zapytania, z których wynika, że znaczna część frankowiczów nadal nie podjęła żadnych działań przeciwko bankom. W dużej mierze wynika to przede wszystkim z braku pewności czy w umowie faktycznie znajdują się klauzule niedozwolone oraz jakie skutki mogą wywołać. Frankowicze nie wiedzą również, jakie żądania mogą sformułować po zidentyfikowaniu takiego roszczenia.
Rzecznik Finansowy wyszedł naprzeciw ich potrzebom. W stworzonej przez niego mapie przy każdej z klauzul znajduje się informacja dotycząca tego jakie skutki może wywołać dany zapis. Może to być nieważność całej umowy kredytowej lub jej odfrankowienie i zwrot nadpłaconych rat. Dzięki temu frankowicze będą mogli w sposób świadomy podjąć decyzję odnośnie dalszych działań.
UOKiK w sprawie roszczeń banków
Rośnie ilość postępowań, w przypadku których sądy orzekają nieważność umowy. W odpowiedzi banki deklarują, że będą domagać się roszczeń z tytułu bezumownego korzystania z kapitału. Głos w tej sprawie zabrał zarówno Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezes UOKiK, w ich ocenie roszczenie o bezumowne korzystanie z kapitału jest pozbawione podstaw prawnych.
Ponadto Prezes UOKiK jednoznacznie wskazał, że pobieranie opłat za korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy z powodu klauzul niedozwolonych nie ma podstaw prawnych na gruncie prawa polskiego i unijnego. Zdaniem Prezesa UOKiK: Niedopuszczalne są agresywne działania wymierzone w kredytobiorców. Urząd stanowczo się temu sprzeciwia. UOKiK stoi i zawsze będzie stał po stronie konsumentów.
Więcej informacji dotyczących aktualnej sytuacji frankowiczów znajduje się na stronie spółki Votum Robin Lawyers SA.