Frankowicze – co powinni wiedzieć?

utworzone przez | gru 2, 2020 | Ekspert radzi

W tym roku podobnie jak w poprzednim, październik upłynął pod znakiem frankowiczów. Przyczyniła się do tego między innymi rocznica wydania wyroku w sprawie polskich frankowiczów przez TSUE, a także premiera filmu „Banksterzy”. Miesiąc listopad również obfitował w informacje istotne dla kredytobiorców frankowych. Co powinni wiedzieć frankowicze?

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Blisko 7 mln roszczeń

Zgodnie z informacjami, jakie portal forsal.pl zawarł w sporządzonym przez siebie podsumowaniu obecnie przeciwko bankom notowanym na GPW toczy się ponad 24 tys. spraw sądowych. Łączna kwota roszczeń to ponad 5 mld złotych.

Biorąc pod uwagę również te banki, które nie są notowane na warszawskiej giełdzie liczba postępowań sądowych może wynosić w sumie ponad 30 tys., a wartość przedmiotu sporu przekraczać 7 mld złotych.

Zgodnie z informacjami na koniec III kwartału frankowicze wytoczyli najwięcej pozwów przeciwko:

  • mBank SA (6443),
  • Bank Millennium (4632),
  • Getin Noble Bank (4321),
  • PKO BP (4122),
  • Grupa Santander (3471).

Rzecznik finansowy a klauzule niedozwolone

Rzecznik Finansowy przygotował mapę klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Zestawienie to stanowi odpowiedź na stale napływające zapytania, z których wynika, że znaczna część frankowiczów nadal nie podjęła żadnych działań przeciwko bankom. W dużej mierze wynika to przede wszystkim z braku pewności czy w umowie faktycznie znajdują się klauzule niedozwolone oraz jakie skutki mogą wywołać. Frankowicze nie wiedzą również, jakie żądania mogą sformułować po zidentyfikowaniu takiego roszczenia.

Rzecznik Finansowy wyszedł naprzeciw ich potrzebom. W stworzonej przez niego mapie przy każdej z klauzul znajduje się informacja dotycząca tego jakie skutki może wywołać dany zapis. Może to być nieważność całej umowy kredytowej lub jej odfrankowienie i zwrot nadpłaconych rat. Dzięki temu frankowicze będą mogli w sposób świadomy podjąć decyzję odnośnie dalszych działań.

UOKiK w sprawie roszczeń banków

Rośnie ilość postępowań, w przypadku których sądy orzekają nieważność umowy. W odpowiedzi banki deklarują, że będą domagać się roszczeń z tytułu bezumownego korzystania z kapitału. Głos w tej sprawie zabrał zarówno Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezes UOKiK, w ich ocenie roszczenie o bezumowne korzystanie z kapitału jest pozbawione podstaw prawnych.

Ponadto Prezes UOKiK jednoznacznie wskazał, że pobieranie opłat za korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy z powodu klauzul niedozwolonych nie ma podstaw prawnych na gruncie prawa polskiego i unijnego. Zdaniem Prezesa UOKiK: Niedopuszczalne są agresywne działania wymierzone w kredytobiorców. Urząd stanowczo się temu sprzeciwia. UOKiK stoi i zawsze będzie stał po stronie konsumentów.

Więcej informacji dotyczących aktualnej sytuacji frankowiczów znajduje się na stronie spółki Votum Robin Lawyers SA.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!