Odszkodowania komunikacyjne – czym jest i kiedy się należy?

utworzone przez | sty 20, 2017 | Ekspert radzi

Powszechność wypadków i rozwój infrastruktury komunikacyjnej spowodował konieczność objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej (OC) wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Dzięki takim ubezpieczeniom możemy otrzymać odszkodowanie komunikacyjne w określonych przypadkach.

 

Odszkodowania komunikacyjne – definicja

 

Odszkodowanie komunikacyjne to świadczenie przysługujące osobie poszkodowanej za szkodę osobową lub rzeczową, powstałą na skutek wypadku drogowego lub kolizji drogowej, o ile osoba ta nie jest sprawcą zdarzenia. Jego celem jest finansowa rekompensata szkody, która powstała po stronie poszkodowanego wskutek zdarzenia.

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy?

 

Z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem tego pojazdu.

 

W tym przypadku pojęcie szkody jest rozumiane szeroko i obejmuje również zdarzenia powstałe podczas i w związku z:

  • wsiadaniem do pojazdu lub wysiadaniem z niego,
  • bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego,
  • zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

 

wypadek

 

 

 

Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje również w przypadku, gdy szkoda zostaje wyrządzona przez ruch zespołu pojazdów mechanicznych, np. auto z przyczepą. W zależności od okoliczności zdarzenia, odszkodowanie będzie przysługiwało z OC pojazdu ciągnącego bądź z OC przyczepy.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje także szkody spowodowane przez ruch pojazdów złączonych w celu holowania. W takiej sytuacji będzie odpowiadał ubezpieczyciel pojazdu holującego.

 

Kto wypłaca odszkodowania komunikacyjne?

 

Z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC świadczenia odszkodowawcze wypłaca  zakład ubezpieczeń wówczas, gdy posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym jest zobowiązany do odszkodowania za wyrządzoną pojazdem szkodę.

 

Dzieje się tak w  przypadku:

  • śmierci,
  • uszkodzenia ciała,
  • rozstroju  zdrowia,
  • utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

 

Z reguły to zakład  ubezpieczeń przejmuje obowiązki zapłaty sprawcy wypadku. Jednak gdy sprawca nie miał polisy OC lub nie jest znany, należnych roszczeń można dochodzić od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszkodowanie wypłaci również UFG, jeżeli ubezpieczyciel ogłasza upadłość. Fundusz przejmuje bowiem odpowiedzialność z tytułu ubezpieczeń OC zawartych w upadłym zakładzie ubezpieczeń.

 

Komu przysługują odszkodowania komunikacyjne?

 

Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje każdemu poszkodowanemu w wypadku, o ile nie jest on jego sprawcą. Świadczenie to należy się więc zarówno poszkodowanemu kierowcy, pasażerom (także pasażerom jadącym ze sprawcą wypadku!), pieszym oraz rowerzystom.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!