Odszkodowanie za szkody górnicze – kto może je uzyskać?

utworzone przez | mar 3, 2025 | Aktualności

Działalność górnicza, choć istotna dla gospodarki, często prowadzi do poważnych szkód, zarówno na nieruchomościach, jak i gruntach. Ich właściciele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze. Jednak jest to proces skomplikowany i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. W tym artykule przedstawimy, jak krok po kroku uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze.

Czym są szkody górnicze?

Szkody górnicze to wszelkie uszkodzenia nieruchomości, infrastruktury czy gruntów wynikające z działalności wydobywczej. Mogą one obejmować pęknięcia ścian budynków, osiadanie terenu, uszkodzenia dróg czy zniszczenie upraw rolnych. Właściciele nieruchomości czy gruntów dotkniętych tym problemem mają prawo domagać się odszkodowania za poniesione straty.

odszkodowanie za szkody górnicze

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze?

O odszkodowanie za szkody górnicze mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy będący właścicielami uszkodzonych nieruchomości lub gruntów. Ważne jest, aby móc udowodnić, że szkoda powstała w wyniku działalności górniczej.

Jak zgłosić szkodę górniczą?

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody do odpowiedzialnego przedsiębiorstwa górniczego. Zgłoszenie powinno być dokonane na piśmie i zawierać szczegółowy opis szkody, jej zakres, miejsce oraz czas wystąpienia. Warto dołączyć dokumentację fotograficzną oraz inne dowody potwierdzające związek szkody z działalnością kopalni. Już na tym etapie zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże w sformułowaniu roszczeń i wykazaniu związku przyczynowo-skutkowego.

Weryfikacja szkody górniczej przez kopalnię

Po otrzymaniu zgłoszenia, kopalnia przeprowadza weryfikację szkody. Może to obejmować badania geotechniczne, ocenę stanu budynków czy analizę innych aspektów technicznych. Na podstawie tych ekspertyz kopalnia ocenia, czy działalność górnicza była przyczyną powstania szkody i przedstawia propozycję odszkodowania za szkody górnicze lub działań naprawczych.

Ugoda z kopalnią czy postępowanie sądowe?

Jeśli zaproponowane przez kopalnię odszkodowanie za szkody górnicze nie jest satysfakcjonujące, poszkodowany ma prawo do negocjacji. Warto w tym momencie skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w tego rodzaju sprawach, aby ocenić, czy zaproponowane warunki są adekwatne do poniesionych strat. Negocjacje mogą prowadzić do zawarcia ugody, która jest szybszym rozwiązaniem niż droga sądowa, jednak nie zawsze gwarantuje pełną rekompensatę. Dodatkowo decydując się na zawarcie ugody z kopalnią warto zwrócić uwagę na ewentualne zrzeczenie się roszczeń w przyszłości.

Jeśli negocjacje nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, poszkodowany może skierować sprawę do sądu. Ważne jest, aby przed podjęciem takiego kroku wyczerpać postępowanie ugodowe. Postępowanie sądowe jest bardziej czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale daje większą pewność uzyskania pełnej wypłaty odszkodowania za szkody górnicze.

Wysokość odszkodowania za szkody górnicze

Wysokość odszkodowania za szkody górnicze zależy od rodzaju, wielkości, charakteru i zakresu szkód. Dlatego jego wysokość będzie się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. Warto również pamiętać o sytuacji, w której nie tyle doszło do powstania szkody, ale właściciel nieruchomości poniósł dodatkowe koszty związane z jej zabezpieczeniem przed oddziaływaniem kopalni w przyszłości. Wówczas można ubiegać się o zwrot kosztów.

Jeśli Twoja nieruchomość ucierpiała w wyniku działalności górniczej, nie zwlekaj! Skontaktuj się z kancelarią prawną specjalizującą się w dochodzeniu roszczeń z tytułu szkód górniczych. Profesjonalne wsparcie prawne zwiększa szansę na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania za szkody górnicze i skuteczną naprawę szkód.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!