Pierwsze wiosenne, ciepłe dni zazwyczaj zwiastują początek sezonu motocyklowego. Każdego roku w tym czasie pojawiają się liczne apele policji dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Nie dzieje się tak bez przyczyny – rocznie dochodzi nawet do kilku tysięcy wypadków z udziałem motocyklistów. Charakteryzują się one zazwyczaj rozległymi, poważnymi obrażeniami, w wielu przypadkach doznane urazy okazują się być na tyle dotkliwe, że niestety kończą się śmiercią poszkodowanego. Jakie świadczenia może otrzymać osoba poszkodowana w wypadku z udziałem motocykla? Dla portalu BiznesTuba wypowiedział się w tej sprawie Albert Demidowski, ekspert GK VOTUM.
Miałeś wypadek? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych?
Przyczyny wypadków drogowych od wielu lat nie ulegają zmianie, a do najczęstszych z nich można zaliczyć między innymi:
- niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego,
- nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszych.
O jakie świadczenia może starać się motocyklista poszkodowany w wypadku?
Każdego roku średnio aż 2 tysiące motocyklistów ulega wypadkom. Nie bez znaczenia w tym przypadku są również dobre warunki pogodowe przeważające wiosną i latem, na które przypada szczyt sezonu motocyklowego. Sucha nawierzchnia i dobra widoczność zachęcają kierowców do jazdy z większą prędkością. Niestety wówczas wzrasta również ryzyko wypadku, a w sytuacji, w której dojdzie do zderzenie motocykla z samochodem motocyklista jest narażony na bardzo poważne obrażenia. Jego jedyną ochroną jest odpowiedni strój oraz kask, a w wielu przypadkach okazuje się, że to zbyt mało – kilkaset wypadków rocznie z udziałem motocyklistów to wypadki ze skutkiem śmiertelnym.
Rzadko kiedy kierowca motocykla wychodzi ze zderzenia bez szwanku, zazwyczaj doznane przez niego obrażenia, jeśli nawet nie stanowią zagrożenia dla jego życia są bardzo poważne i mogą prowadzić na przykład do amputacji kończyny. Powrót do zdrowia w takiej sytuacji wymagać będzie nie tylko czasu i specjalistycznego leczenia, ale również zakupu protezy, której koszt może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli motocyklista nie jest sprawcą wypadku ma prawo do ubiegania się o wypłatę przez ubezpieczyciela następujących świadczeń:
- zadośćuczynienia za doznana krzywdę,
- naprawienia szkody w postaci odszkodowania.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.