W ostatnich latach ilość procesów sądowych w sprawie kredytów frankowych zdecydowanie się zwiększyła. Frankowicze walczą o swoje prawa z sukcesami. Jeżeli zaciągnąłeś kredyt w walucie franka szwajcarskiego i chciałbyś sprawdzić, czy możesz odzyskać pieniądze, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Przedstawiamy najważniejsze informacje i praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych.
Kredyty frankowe
Termin “kredyt frankowy” jest skrótem myślowym powszechnie używanym wśród frankowiczów. Pod tym stwierdzeniem kryją się następujące zobowiązania finansowe:
- kredyt denominowany do franka szwajcarskiego – kwota kredytu we franku szwajcarskim, wypłata w złotówkach. Spłata kredytu w złotówkach, które bank przelicza na franki szwajcarskie po kursie, który samodzielnie ustala w tabeli kursowej.
- kredyt indeksowany (waloryzowany) do franka szwajcarskiego – kwota wskazana w umowie kredytu i wypłata środków w złotówkach. W dniu wypłaty kredytu bank przelicza kwotę kredytu na walutę obcą na podstawie własnego kursu. Spłata kredytu w złotówkach, które bank przelicza na franki szwajcarskie również po własnym kursie.
Poniższe praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych mają również zastosowanie wobec już spłaconych kredytów w walucie CHF.
Analiza umowy kredytowej
Podstawą wszelkich działań w obszarze kredytów frankowych jest dokładna analiza umowy kredytowej. Polega ona na weryfikacji zapisów umownych pod względem zgodności z Kodeksem cywilnym oraz ustawą o kredycie konsumenckim. W ramach takiej analizy sprawdza się mi.in., czy bank spełnił wszystkie obowiązki informacyjne wobec kredytobiorcy i nie umieścił klauzuli niedozwolonych (tzw. abuzywnych). Przy weryfikacji postanowień umownych najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty specjalizującego się w sprawach frankowych. Doświadczenie eksperta pozwoli na zdecydowane ułatwienie i skrócenie tego proces.
Klauzule abuzywne w umowach kredytu CHF
Praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych byłyby niepełne bez wskazania, jakie zapisy w umowach kredytu indeksowanego lub denominowanego do franka szwajcarskiego są niezgodne z polskim prawem. Głównym zarzutem wobec banków jest fakt, że nie określały one w umowie sposobu ustalania kursu waluty. Brak uregulowania tej kwestii sprawia, że konsument nie ma żadnej ochrony przed dowolnie przyjmowanym przeliczeniem walut.
Frankowicz nie zna też salda swojego pozostającego do spłaty długu. Banki nie informowały kredytobiorców o ryzyku walutowym na etapie sprzedaży kredytów frankowych. Takie działanie jest nietransparentne i zaprzecza zasadzie równości stron stosunku cywilnoprawnego, jakim jest umowa kredytowa. Co za tym idzie, frankowicz może wysunąć roszczenia wobec banku.
Praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych – termin przedawnienia
Wskazanie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oznacza, że bieg terminu przedawnienia roszczeń konsumenta wobec banku rozpoczyna się, gdy kredytobiorca dowiaduje się o nieważności umowy kredytu. Zazwyczaj więc jest to dzień, w którym pełnomocnik kredytobiorcy po przeanalizowaniu sprawy informuje go o nieważności kredytu. Inna interpretacja przepisów pozbawiałaby konsumentów ochrony prawnej. Orzecznictwo TSUE jest obecnie aprobowane przez Sąd Najwyższy i sądy powszechne w Polsce.
Kredyt frankowy – co można zrobić?
Następstwem znalezienia w umowie niedozwolonych klauzul może być podjęcie działań procesowych wobec banku, który udzielił kredytu frankowego. Istnieje kilka dróg rozwiązania sprawy:
Unieważnienie umowy kredytowej
Sąd stwierdza nieważność umowy kredytowej, jeśli występują w niej zapisy niezgodne z prawem. W przypadku gdy postępowanie wykaże, że kredyt jest nieważny, bank będzie musiał zwrócić wszystkie nadpłacone kwoty kredytobiorcy frankowemu.
Odfrankowienie zobowiązania kredytowego
Jeśli powyższe rozwiązanie nie może zaistnieć, stosuje się także przekształcenie kredytu frankowego na kredyt złotówkowy. Pozwala to frankowiczowi na uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty.
Ugoda z bankiem
Kompromis z kredytodawcą przewiduje korzystniejsze warunki spłaty zobowiązania dla kredytobiorcy frankowego. Uniknięcie procesu sądowego niewątpliwie jest zaletą ugody. Jednak podpisanie jej wiąże się z rezygnacją z jakichkolwiek przyszłych roszczeń wobec banku. Bank jednak nie zrzeka się roszczeń wobec konsumenta.
Praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych – podsumowanie
Kredyty we frankach stanowią dla wielu osób poważne wyzwanie. Jednocześnie dzięki odpowiednim działaniom prawnym mogą być okazją do poprawy sytuacji finansowej. Przedstawione praktyczne porady dla kredytobiorców frankowych mają na celu wsparcie frankowiczów. Kluczowe jest dokładne zbadanie warunków umowy kredytowej, skonsultowanie się z prawnikiem oraz podjęcie decyzji o ewentualnym procesie sądowym przeciwko bankowi.
Dla wielu frankowiczów wygrana sprawa sądowa wiąże się z uwolnieniem od ryzyka zmienności kursów walutowych oraz usunięciem niekorzystnych zapisów w umowie. To może przynieść znaczną korzyść finansową. Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy należąca do Grupy Kapitałowej Votum specjalizuje się w sprawach frankowych i skutecznie pomaga kredytobiorcom.