Sprawozdanie z działalności Rzecznika Finansowego w roku 2018 a branża odszkodowawcza

utworzone przez | kwi 4, 2019 | Aktualności, Z mediów

Rzecznik Finansowy opublikował Sprawozdanie z działalności w 2018 r. oraz uwagi o stanie przestrzegania prawa i interesów klientów podmiotów rynku finansowego w 2018 r. Z dokumentu wynika między innymi, że Rzecznik Finansowy odebrał ponad 50 tys. zapytań i wniosków od klientów podmiotów rynku finansowego. To oznacza, że przeciętnie każdego dnia roboczego ponad 200 osób sygnalizowało mu swoje problemy i prosiło o pomoc, a znaczna część tych problemów dotyczyła ubezpieczycieli.

Zadanie Rzecznika Finansowego

Głównym zadaniem Rzecznika Finansowego jest podejmowanie działań mających na celu zapewnienie ochrony klientom podmiotów runku finansowego. Niestety wraz z upływem czasu rośnie również liczba wnoszonych reklamacji.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !

W 2018 r. liczba rozpatrzonych reklamacji przez instytucje finansowe wyniosła 1,7 mln. W ponad połowie uznane zostało roszczenie klienta w całości bądź w części. (…) W 2018 r. udzielono 26,3 tys. informacji drogą telefoniczną lub elektroniczną. Klienci, którym nie udało się rozwiązać sporu na etapie reklamacji, zgłaszają się do Rzecznika z wnioskiem o podjęcie postępowania interwencyjnego. W 2018 r. złożono 19,0 tys. wniosków o interwencję i 4,0 tys. wniosków o przeprowadzenie pozasądowego postępowania polubownego.

Ogółem, w 2018 r. wydział prowadzący tzw. postępowania polubowne doprowadził do zawarcia 388 ugód. Dzięki czemu klienci uzyskali łącznie 3,3 mln zł, bez konieczności przeprowadzania postępowania sądowego choć Rzecznik Finansowy wspiera klientów również w tym ostatnim. Co więcej inicjuje również działania systemowe poprzez informowanie odpowiednich instytucji o zastrzeżeniach klientów, co do praktyk podmiotów rynku finansowego. Działania te dotyczą między innymi uśpionych polis, czyli ułatwienia członkom rodzin osób zmarłych dostępu do informacji dotyczących umów ubezpieczenia zawartych przez ich bliskich.

Rzecznik Finansowy a branża odszkodowawcza

Jednym z segmentów omawianych w Sprawozdaniu Rzecznika Finansowego są ubezpieczenia, a najliczniejsza grupa wniosków w tym zakresie dotyczy sektora ubezpieczeń komunikacyjnych. W sumie do Rzecznika Finansowego w 2018 r. wpłynęło 14 043 wniosków dotyczących indywidualnych spraw z zakresu ubezpieczeń gospodarczych.

W zakresie ubezpieczeń na życie odnotowano łącznie 4.835 wniosków, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz majątkowych było to 9.176 wniosków.

Najwięcej interwencji odnotowano jednak w sprawach dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, których dotyczyło 3.784 wniosków złożonych do Rzecznika Finansowego. Wnioskodawcy najczęściej skarżyli się na całkowitą odmowę uznania roszczenia o odszkodowanie, odmowę uznania części roszczenia, opieszałe prowadzenie postępowań likwidacyjnych, co prowadziło do nieterminowego zaspokajania roszczeń, utrudnienia w udostępnianiu akt szkody, brak wyczerpujących uzasadnień dla przyjmowanych przez ubezpieczycieli stanowisk, zarówno w przypadku, gdy dotyczyły one odmowy uznania roszczenia, jak i wysokości ustalonego odszkodowania.

Szkody w pojazdach – skargi składane przez poszkodowanych

W odniesieniu do szkód w pojazdach najczęściej pojawiającymi się zarzutami klientów były uwagi dotyczące sposobu likwidacji szkody między innymi jako kwalifikowanie jej jako szkody całkowitej.

Ponadto wskazano również, że ubezpieczyciele często zaniżają wartość pojazdu w stanie sprzed szkody, a zawyżają wartość wraku, nie udzielając przy tym pomocy w jego zbyciu za ustaloną przez siebie cenę.

Klienci rynku finansowego skarżą się także na brak możliwości uzyskania pełnej rekompensaty za najem pojazdu zastępczego, kwestionowanie prawa osoby poszkodowanej do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu przez ubezpieczyciela, a także zasadności stosowania przez niego amortyzacji części i innych materiałów. Do innych zarzutów wobec ubezpieczycieli zalicza się także obniżanie przez zakłady ubezpieczeń stawek za roboczogodziny, a także trudności z pokryciem przez ubezpieczyciela kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem pojazdu.

Uwagi dotyczące szkód osobowych

Z kolei w segmencie szkód osobowych najczęściej skarżono się na ustalanie na zbyt niskim poziomie świadczeń, dochodzonych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy szkody – w tym zarówno w zakresie zaniżania uszczerbku na zdrowiu, jak i zbyt niskiej kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Wśród problemów zgłaszanych przez skarżących znalazły się także: zaniżanie bądź odmowa wypłaty stosownego odszkodowania w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji życiowej po śmierci osoby najbliższej oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę przyznawanego najbliższym członkom rodziny.

W swoim sprawozdaniu Rzecznik Finansowy wskazał również działania, jakie podejmuje w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami. Między innymi we wrześniu 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego została poinformowana o licznych nieprawidłowościach w działalności niektórych zakładów ubezpieczeń, które polegały przede wszystkim na zaniżaniu wysokości odszkodowań należnych za szkodę w pojeździe. Zawiadomieniem objęte było 14 zakładów ubezpieczeń, a jako przykład posłużyło 109 stwierdzonych przypadków nieprawidłowej likwidacji szkód komunikacyjnych przez ubezpieczycieli.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Sprawozdania dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.

Aktywny kredyt frankowy

Wciąż spłacasz kredyt frankowy? Sprawdzimy, czy Twoja umowa zawiera klauzule niedozwolone, co daje możliwość unieważnienia kredytu i odzyskania pieniędzy.

Jesteśmy w kontakcie

Zainteresował Cię ten artykuł, porozmawiajmy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do odpowiedniego departamentu.
votum group

Dołącz do nas:

Prawnik z uprawnieniami Radcy Prawnego / Adwokata

Dołącz do zespołu Kancelarii Radców Prawnych Bochenek i Wspólnicy Sp. K. Zakres obowiązków to m.in.  sporządzanie pism procesowych w postępowaniu cywilnym, informacji prawnych i innych dokumentów związanych z działalnością Kancelarii. Zakres obowiązków: sporządzanie...

Asystent Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych Bochenek i Wspólnicy specjalizuje się w sprawach uzyskiwania świadczeń na rzecz Konsumentów od podmiotów rynku finansowego. Miejsce pracy: Wrocław. Obowiązki: Udział w rozprawach stacjonarnych i zdalnych. Miejsce pracy: Wrocław Zakres...

Adwokat / Radca prawny / Prawnik procesowy

W związku z dynamicznym rozwojem Kancelarii Radców Prawnych Bochenek i Wspólnicy Sp. K. poszukujemy pełnomocników procesowych na terenie całego kraju. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV. Zakres obowiązków: udział w rozprawach stacjonarnych i zdalnych,...

Aplikant adwokacki / radcowski

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k. poszukuje osób na stanowisko aplikant adwokacki / radcowski do obsługi spraw klientów branży motoryzacyjnej w sporach z towarzystwami ubezpieczeń. Dołącz do naszego zespołu w Grupie Kapitałowej...

Prawnik z uprawnieniami Radcy Prawnego – Adwokata (m/k)

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy sp. k. z siedzibą we Wrocławiu w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje kandydatów na stanowisko: Oferujemy: pracę w renomowanej kancelarii wielokrotnie nagradzanej w rankingach kancelarii prawniczych...

Radca prawny / adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko radca prawny / adwokat do Mędrecki & Partners Law Office Sp. K. Chcesz dołączyć do prężnie rozwijającego się zespołu w Grupie Kapitałowej VOTUM? Wyślij swoje CV! Twój zakres obowiązków: sporządzanie pism procesowych w postępowaniu...

Aplikant radcowski / adwokacki

Bądź jednym z nas - częścią prężnie rozwijającego się zespołu Mędrecki & Partners Law Office w departamencie prawnym w Grupie Kapitałowej VOTUM. Rekrutacja trwa! Nie przegap okazji i wyślij CV.Forma zatrudnienia: umowa o pracę lub umowa o współpracę (B2B). Zakres...

Prawnik korporacyjny (ze szczególnym uwzględnieniem ochrony danych osobowych)

Szukasz pracy jako prawnik? Dołącz do prężnie rozwijającego się zespołu w Grupie Kapitałowej VOTUM. Trwa rekrutacja do Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Halaś i Wspólnicy we Wrocławiu. Twój zakres obowiązków bieżące doradztwo prawne: przygotowywanie i opiniowanie...

Doradca klienta ds. kredytów frankowych

  We współpracy ze spółką Votum Finance Help pomagamy osobom z kredytem frankowym i złotówkowym w walce z bankami. Zatrudniamy doradców klienta i menadżerów w całej Polsce. Jesteśmy liderem w branży, posiadamy największy portfel klientów w Polsce i duże możliwości...

Kierownik regionalny 218

  W związku z dynamicznym rozwojem na rynku polskim Votum Odszkodowania S.A. poszukuje kandydatów na stanowisko: Przedstawiciel Specjalista ds. Odszkodowań. Rekrutujemy pracowników samodzielnie. Dzięki temu możemy upewnić się co do odpowiedniego doświadczenia,...

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!