Co roku w przedostatnią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu propagowania bezpieczeństwa na drogach i upamiętnienia osób, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych.
To dobra okazja do tego, by podjąć dyskusję o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i statystykach wypadków.
Statystyki nie kłamią!
Liczby mówią jasno: wypadki zdarzają się bardzo często i giną w nich zarówno kierowcy, jak i pasażerowie i piesi.
Według statystyk policji na rok 2016 w porównaniu do roku 2015 liczba zdarzeń komunikacyjnych, w których ucierpieli ludzie, wzrosła.
W 2016 roku zostały zgłoszone 33 664 wypadki drogowe mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W porównaniu z 2015 rokiem, w którym zanotowaliśmy 32 967 wypadków, liczba ta wzrosła o 697 wypadki, czyli 2,1%.
W wypadków drogowych w roku 2016 zginęło 3 026 osób. W 2015 roku w wyniku zdarzeń drogowych straciło życie 2 938 osób. Liczba ofiar wzrosła więc o 88 osób (3,0%).
Osobną kategorią są ranni. W roku 2016 obrażenia odniosło 40 766 osób (w tym ciężko ranni zostali 12 109).
W roku poprzednim zanotowano 39 778 osób rannych, liczba rannych wzrosła o 988 osób (2,5%).
Piesi szczególnie zagrożeni
Piesi są grupą szczególnie narażoną na obrażenia w wypadku komunikacyjnym. Przede wszystkim nie mają żadnej osłony ani bariery, a tkanki ludzkiego ciała nie mają zbyt wielu szans w zetknięciu z samochodem.
W ogólnym rozrachunku osoby poruszające się po jezdni pieszo stanowią 20,2% wszystkich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych osób. Aż 24,5% z wszystkich wypadków z udziałem pieszych to potrącenia!
Wypadki komunikacyjne z udziałem pieszych zdarzają się także w miejscach, które powinny być dla nich całkowicie bezpieczne – na przykład na przejściach dla pieszych. Są one spowodowane nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszego lub najechaniem na niego.
Dla VOTUM S.A. szczególnie ważne są kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze. Inicjujemy i aktywnie angażujemy się w akcje edukacyjne i prewencyjne skierowane do dzieci młodzieży, dzięki Fundacji Votum i programowi Pierwsze kroki pomagamy najciężej poszkodowanym w wypadkach drogowych. Dlatego też Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest dla nas tak istotny.
Przestrzegamy:
- Bądź uważny na jezdni – rozglądaj się, nie lekceważ niebezpieczeństwa ze strony pojazdów!
- Rozglądaj się na przejściach dla pieszych!
- Noś odblaski!
- Stosuj się do przepisów ruchu drogowego!
Dołącz do akcji
Pobierz i zmień swoje zdjęcie profilu na Facebooku.
Pokaż innym, że ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo.
Zatrzymaj się! Żyj.