Nie ulega wątpliwości, że piesi to użytkownicy drogi najbardziej narażeni na poważne urazy na skutek wypadku drogowego. W przypadku potrącenia ich przez samochód nie są w żaden sposób chronieni, nie mają chociażby kasku, czy ochraniaczy z których korzystają motocykliści. Z jakiej pomocy może skorzystać osoba poszkodowana w wypadku? Dlaczego rehabilitacja po wypadku jest bardzo ważna?
Okoliczności wypadku
Do wypadku doszło w styczniu 2020 r. w Toruniu. Poszkodowana wracała wówczas do domu z zajęć na uczelni, przechodząc po pasach dla pieszych została potrącona przez samochód osobowy. Kobieta doznała bardzo poważnych obrażeń ciała: urazu czaszkowo-mózgowego ze stłuczeniem pnia mózgu i rozlanym urazem aksonalnym, złamania obojczyka prawego, miednicy i pourazowym niedowładem połowiczym lewostronnym i prawostronnym z afazją.
Poszkodowana została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej, przez pewien czas lekarze nie dawali jej większych szans na przeżycie. Dopiero w połowie lutego nastąpiło przesilenie i stan zdrowia kobiety zaczął ulegać poprawie. Wówczas lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego zespolenia złamań obojczyka.
Rehabilitacja po wypadku
Poprawa stanu zdrowia poszkodowanej pozwoliła na rozpoczęcie mozolnej rehabilitacji. Pierwotnie był to oddział rehabilitacyjny w szpitalu, do którego kobieta trafiła po wypadku. Dzięki ćwiczeniom mogła samodzielnie się poruszać, korzystając z chodzika.
Następnie rehabilitacja była kontynuowana w ośrodku Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Otwocku, gdzie poszkodowana przebywała do połowy lipca 2020 r. W tym czasie odbyło się 160 godzin rehabilitacji i intensywnej terapii rąk, co doprowadziło do znacznej aktywizacji kończyn. Dzisiaj poszkodowana samodzielnie wykonuje większość czynności, porusza się bez asysty i cieszy się życiem. Chce wrócić na studia, ale musi jeszcze popracować z terapeutą nad pamięcią krótkotrwałą.
W czasie, gdy poszkodowana była rehabilitowana i powoli wracała do zdrowia do ubezpieczyciela sprawcy wypadku skierowano wniosek o wypłatę odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło kwotę bezsporną w wysokości ponad 60.000,00 zł. Nie jest to jednak koniec działań w sprawie.
Historia poszkodowanej pieszej potwierdza jak ważna jest szybka i skuteczna rehabilitacja. Dzięki determinacji i samozaparciu poszkodowanej oraz intensywnej, właściwej rehabilitacji kobieta w ciągu kilku miesięcy poczyniła ogromne postępy w mozolnym procesie powrotu do zdrowia. Przed nią długa droga, jednak dzięki wsparciu ekspertów, którzy zadbają, aby otrzymała wszystkie należne jej świadczenia poszkodowana z optymizmem patrzy w przyszłość.