Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są między innymi nadmierna prędkość niedostosowana do warunków jazdy czy nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Mówiąc o zdarzeniu, na skutek którego doszło do szkody osobowej czy rzeczowej utarło się, aby nazywać je wypadkiem. Tymczasem większość z nich to kolizje drogowe. Czym różni się wypadek od kolizji drogowej? Co oznacza to dla osoby poszkodowanej? Głos w tej sprawie dla portalu BiznesTuba zabrał ekspert Kancelarii wchodzącej w skład GK VOTUM, Radca Prawny Michał Graf.
Wypadek czy kolizja?
W ubiegłym roku doszło do 30 tys. wypadków i aż 400 tys. kolizji, w których ucierpiało ponad tysiąc osób. O wypadku mówimy wówczas, gdy naruszenie czynności organizmu trwa dłużej niż 7 dni. Natomiast w przypadku kolizji termin ten jest odpowiednio krótszy i nie przekracza wspomnianych 7 dni.
Z punktu widzenia osoby poszkodowanej istotnym jest, aby w przypadku poważnych obrażeń ciała wezwać na miejsce odpowiednie służby, tj. policję oraz pogotowie ratunkowe. Oprócz oczywistego ratowania zdrowia i życia, a także zabezpieczenia miejsca wypadku czynność ta jest bardzo ważna – to pierwszy krok do ustalenia przyczyn wypadku i wskazania jego sprawcy. Ponadto już wówczas rozpoczyna się proces zbierania dokumentacji, który ma znaczenie w późniejszym dochodzeniu roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. W przypadku kolizji, szczególnie tych drobnych, nie ma potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia służb ratunkowych.
Często nie uświadamiamy sobie, jakie koszty wiążą się z wypadkiem, a są to ogromne sumy.
Tragedia na drodze to przede wszystkim dramat poszkodowanych, ale idą za tym także wielkie straty finansowe. Zaangażowanie służb ratunkowych, policji czy straży pożarnej kosztuje. Zniszczone mienie i jego naprawa również. Ostatnie dostępne dane pokazują, że ofiara śmiertelna to około 2 milionów złotych. Osoba ciężko ranna to 2,3 mln, złotych. Rehabilitacja w takim przypadku bywa długa i kosztowna.
Postępowanie sądowe
Wypadki komunikacyjne często skutkują postępowaniem karnym. Warto wiedzieć, że osoba poszkodowana w wypadku może występować jako strona postępowania, zarówno podczas postępowania przygotowawczego, jak sądowego, w którym może pełnić rolę oskarżyciela posiłkowego. Bycie stroną wiąże się z szeregiem uprawnień, które mogą mieć wpływ na późniejsze postępowanie odszkodowawcze, a także na wysokość świadczenia wypłaconego przez ubezpieczyciela.
Do uprawnień osoby poszkodowanej jako strony postępowania należy między innymi wniesienie zażalenia na postępowanie o umorzeniu śledztwa czy dostęp do akt procesowych, które będą potrzebne w momencie wystąpienia z roszczeniami do ubezpieczyciela. Warto wówczas skorzystać z pomocy eksperta, który będzie wsparciem na każdym etapie postępowania.
Zapraszamy do zapoznania się z całością materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.