Do wypadków drogowych dochodzi w różnych okolicznościach, do ich najczęstszych przyczyn zaliczyć można między innymi brawurę czy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Niestety na drogowej mapie polski można znaleźć takie miejsca, w których dochodzi do wypadków, są to tak zwane czarne punkty, ale również przejazdy kolejowe. Pomimo działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku przejazdów wciąż dochodzi do wypadków. Jaką pomoc może otrzymać osoba, która w podobnym wypadku straciła bliskich?
Dlaczego dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych?
Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad setki wypadków, które mają miejsce na przejazdach kolejowych. Niestety w większości są to wypadki śmiertelne, a w przypadku aż 98% dochodzi z winy kierowców niestosujących się do przepisów ruchu drogowego, np. nie zatrzymujących się przed znakiem STOP, czy omijających zamknięte szlabany. Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejściach” to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty.
Warto również zauważyć, że w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem ma on niewielkie szanse ze względu na masę składu oraz drogę hamowania, która może wynosić nawet ok. kilometra. Dane dotyczące wypadków zmieniają się każdego tygodnia. Tylko w minionym przybyło kilka ofiar. Głos w tej sprawie zabrała Agnieszka Madej, Radca Prawny w Kancelarii wchodzącej w skład GK VOTUM.
Należy pamiętać, że w przypadku zderzenia mechanicznych środków transportu odpowiedzialność kształtuje się na zasadzie winy. W razie doznania obrażeń lub śmierci bliskiej osoby z roszczeniami należy zwrócić się do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy. Natomiast w sytuacji, gdy potrącony został pieszy lub rowerzysta odpowiedzialność kształtuje się na zasadzie ryzyka. Może się wówczas zdarzyć, że mimo braku winy maszynisty ubezpieczyciel pojazdu szynowego poniesie odpowiedzialność. Odpowiedzialnym za zdarzenie może być również zarządca linii kolejowej jeśli przejazd nie spełniał wymagań technicznych lub był źle oznakowany.
Osoby poszkodowane w wypadkach na przejeździe kolejowym lub ich bliscy mogą otrzymać zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Warto jednak skontaktować się z ekspertem, który przeanalizuje indywidualną sytuację poszkodowanego i dobierze adekwatną strategię działania. Ponadto ekspert będzie dużym wsparciem na każdym etapie postępowania, czy to na drodze negocjacji z ubezpieczycielem czy też postępowania sądowego.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.