W ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dwa ważne orzeczenia w sprawach dotyczących kredytobiorców. Jednym z nich był wyrok z 3 października 2019 r. w sprawie frankowiczów, drugim – nie tak głośny, ale równie istotny – z 11 września 2019 r. w sprawie proporcjonalnego zwrotu prowizji w momencie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego.
Co oznacza tzw. małe TSUE?
Konsumentowi, który spłaci wcześniej kredyt konsumencki należy się proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów. Orzeczenie TSUE w tej sprawie może dotyczyć nawet kilkudziesięciu milionów podobnych zobowiązań. W okresie od stycznia do października 2019 r. udzielono 6 mln takich kredytów, z czego ponad 50% dotyczyło konsolidacji czyli wcześniejszej spłaty innych zobowiązań.
Zgodnie z treścią opublikowanego wyroku, konsumentowi, który spłaci wcześniej kredyt należy się proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów. Co więcej, uprawnienie, którego źródło znajduje się w przepisie art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim dotyczy wszystkich kosztów, w tym jednorazowych opłat i prowizji. – komentuje dla Gazety Prawnej Paweł Wójcik, członek zarządu VOTUM Robin Lawyers, spółki wchodzącej w skład grupy kapitałowej VOTUM.
Tym samym wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich potężnie uderzy w banki, które dotychczas kwestionowały treść tego zapisu wskazując, że nie ma on zastosowania w przypadku prowizji. Tymczasem Trybunał jasno wskazał, że kredytobiorca powinien otrzymać proporcjonalny zwrot wszystkich uiszczonych opłat.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępną w serwisie Gazety Prawnej.