Zaniżone odszkodowanie a postępowanie sądowe

utworzone przez | gru 17, 2020 | Ekspert radzi

Następstwa wypadków bywają bardzo różne, od lekkich stłuczeń po skomplikowane i rozległe urazy. Zwłaszcza te ostatnie mogą mieć znaczący wpływ na życie poszkodowanego. Jednak niezależnie od tego pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia po wypadku jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Co może zrobić poszkodowany, aby otrzymać wszystkie należne mu świadczenia?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Zaniżone odszkodowanie

W przypadku wielu poszkodowanych zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają lub wręcz odmawiają wypłaty odszkodowania. Jeżeli podejrzewamy, że może nas to dotyczyć właściwym działaniem będzie złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Należy przy tym powołać się na odpowiednie argumenty potwierdzające dlaczego uważamy przyznaną nam kwotę za zaniżoną.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo złożonego odwołania ubezpieczyciel utrzyma swoje stanowisko. Warto się wówczas zastanowić nad skierowaniem sprawy do sądu.

Postępowanie sądowe

Pierwszym etapem postępowania sądowego jest złożenie pozwu. Można go wytoczyć przed sądem właściwym dla siedziby zakładu ubezpieczeń lub dla miejsca zamieszkania poszkodowanego. Do pozwu koniecznie należy dołączyć dowody potwierdzające szkodę, jakiej doznał poszkodowany, np. dokumentacje medyczną, ale również rachunki dotyczące prywatnych wizyt u specjalistów czy zakupu leków.

Dodatkowym argumentem, który może przyczynić się do zmiany decyzji przez ubezpieczyciela może być powołanie biegłego, który w sposób bezstronny opiszę sytuację poszkodowanego. Pomocne mogą okazać się również zeznania świadków. W pozwie możemy bowiem złożyć wniosek o przesłuchanie wskazanych przez nas osób na okoliczność naszej sytuacji po wypadku. Powinny być to osoby z naszego bliskiego otoczenia, które wiedzą jak wypadek wpłynął na nasze życie.

Wyrok a wypłata odszkodowania

Jeżeli w trakcie postępowania sądowego uda się nam się wykazać, że kwota którą początkowo wypłacił ubezpieczyciel była znacząco zaniżona sąd może ją podwyższyć. Wówczas na skutek prawomocnego wyroku ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty środków we wskazanej wysokości. W wielu sytuacjach jest to jedyny skuteczny sposób na uzyskanie pełnej wypłaty odszkodowania.

Jednak decydując się na skierowanie sprawy do sądu należy pamiętać, że jest ono skomplikowane, a przez to czas jego trwania bywa dość długi, może to być nawet 24 miesiące. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od charakteru sprawy. Warto jednak wiedzieć, że sądy często zasądzają  zadośćuczynienie lub odszkodowanie z odsetkami ustawowymi za zwłokę. Jest to okres czasu trwający od momentu wydania decyzji przez ubezpieczyciela do momentu wypłaty środków na podstawie wyroku sądu.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować, iż sądy stają po stronie osób poszkodowanych. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania i powierzenie swojej sprawy ekspertom.

Więcej informacji na temat zaniżonych odszkodowań można znaleźć na stronie Votum Odszkdowania SA

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!