Wielu poszkodowanych, których auto uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu w wypadku drogowym otrzymało zaniżone odszkodowanie. Zbyt niska wypłata może znacząco utrudnić lub wręcz uniemożliwić przywrócenie samochodu do stanu z przed wypadku. W takiej sytuacji należy rozważyć złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Zaniżone odszkodowanie – jak krok po kroku odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
Zaniżone odszkodowanie po wypadku
Właściciele samochodów, które zostały uszkodzone lub zniszczone w wypadku drogowym często zmagają się z problemem, jakim jest zaniżanie odszkodowania lub odmowa jego wypłaty przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji poszkodowany może odwołać się od jego decyzji.
Każde odwołanie musi zostać rozpatrzone przez zakład ubezpieczeń w terminie 30 dni. Jednak w wyjątkowych przypadkach czas ten może zostać wydłużony do 60 dni. Poszkodowany powinien zostać o tym poinformowany.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Przygotowując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela poszkodowany powinien skupić się przede wszystkim na przedstawieniu argumentów potwierdzających, że odszkodowanie zostało faktycznie zaniżone. Przede wszystkim należy wskazać, czego dokładnie dotyczy zaniżenie. Może to być między innymi zastosowanie części zamiennych lub odmowa pokrycia kosztów najmu auta zastępczego.
Jest kilka informacji, które powinno zawierać odwołanie. Należą do nich:
- dane osoby pokrzywdzonej (imię, nazwisko, dane adresowe),
- oraz oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwa, adres),
- informacje, które pozwolą szybko zlokalizować pracownikowi towarzystwa ubezpieczeniowego sprawę, czyli: numer polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą nie zgadza się poszkodowany i numer szkody,
- uzasadnienie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.
Do odwołania od decyzji ubezpieczyciela warto dołączyć również faktury za naprawę samochodu oraz ekspertyzę przygotowaną przez rzeczoznawcę. Obie te rzeczy mogą mieć wpływ na decyzję ubezpieczyciela.
Do kiedy można się odwołać?
Czas na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela jest ograniczony. Poszkodowany ma na to 3 lata, dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem starań o wypłatę odszkodowania i odkładać ich na później. Droga do otrzymania odszkodowania może być okazać się skomplikowana i długotrwała.
Może się do tego przyczynić chociażby obstawanie przez ubezpieczyciela na wcześniej przyjętym stanowisku – odmowy wypłaty lub niskiej kwoty odszkodowania.Wielu poszkodowanych nie wie, co zrobić w takiej sytuacji.
Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania
Jeśli pomimo złożonego odwołania ubezpieczyciel konsekwentnie odmawia dopłaty do odszkodowania poszkodowany może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego lub pozasądowego rozwiązania sporu. Rzecznik pełni wówczas rolę mediatora, który przedstawi obu stronom propozycję rozwiązania sporu. Istotnym jest jednak to, że z jego pomocy można skorzystać dopiero, gdy wyczerpie się drogę postępowania reklamacyjnego.
Kolejnym etapem może być skierowanie sprawy do sądu lub skorzystanie z tak zwanej cesji wierzytelności, czyli sprzedaży prawa do roszczenia odszkodowawczego. Poszkodowany otrzymuje wówczas dodatkową wypłatę, a kupujący wierzytelność przejmuje na siebie konieczność wyegzekwowania od ubezpieczyciela dopłaty do odszkodowania.
Właściciel samochodu, który został uszkodzony lub zniszczony na skutek wypadku komunikacyjnego może w różny sposób dochodzić swoich praw w związku z odszkodowaniem wypłaconym przez ubezpieczyciela. Jeśli zostało ono zaniżone, lub towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło jego wypłaty poszkodowany może skorzystać z pomocy Rzecznika, skierować sprawę do sądu lub skorzystać z cesji wierzytelności, czyli „odsprzedać” swoją szkodę. Dzięki czemu szybko otrzyma wypłatę dodatkowych pieniędzy. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy zweryfikują wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie spółki Dopłaty Powypadkowe SA.