Czy strach frankowiczów przed wakacjami kredytowymi jest uzasadniony?

utworzone przez | kwi 2, 2020 | Z mediów

W związku z pandemią koronawirusa banki zaproponowały frankowiczom możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Jakie może mieć to konsekwencje w odniesieniu do późniejszego dochodzenia roszczeń od banku? Czy wszystkie banki stosują podobne praktyki?

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Czy frankowicze powinni się ich obawiać zawieszenia spłaty kredytu?

W odpowiedzi na aktualną sytuację będącą skutkiem pandemii koronawirusa banki zaproponowały kredytobiorcom tzw. wakacje kredytowe. Jest to możliwość wstrzymania spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych przez określony czas, w większości przypadków jest to kilka miesięcy.

W aneksach dotyczących czasowego zawieszenia spłaty zobowiązania znalazły się jednak również zapisy mówiące o potwierdzeniu wysokości pozostającego do spłaty kredytu. Co to oznacza dla kredytobiorcy?

Zastosowanie podobnych wybiegów przez bank nie jest jednoznaczne – ich zastosowanie może, ale nie musi uniemożliwić kredytobiorcy późniejsze dochodzenie roszczeń od banku. Wprowadzenie podobnych zapisów przez banki wzbudziło znaczny niepokój frankowiczów, którzy obawiają się przede wszystkim, że podpisując taki dokument zablokują sobie możliwość skierowania swojej sprawy na drogę sądową.

Czy wszystkie banki wprowadziły podobne zapisy?

Z przeglądu ofert banków przeprowadzonego przez autorów artykułu opublikowanego na stronie internetowej Rzeczpospolitej wynika, że wspomniane zapisy dotyczące wakacji kredytowych znajdują się m.in. we wnioskach Santander Banku czy BNP Paribas Banku Polska. Nie ma ich natomiast w PKO BP, mBanku, Millennium, Getin Noble czy Raiffeisenie.

Nie można przesądzić, że zawarcie takiego aneksu pozbawi kredytobiorców możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Może utrudnić lub nieco skomplikować przebieg postępowania, gdyż będzie to dodatkowy argument dla banku. Jednakże nie możemy kategorycznie powiedzieć, że pozbawia to kredytobiorcę możliwości dochodzenia swoich roszczeń – komentuje mecenas Wojciech Bochenek z Kancelarii wchodzącej w skład GK VOTUM. Ekspert dodaje również, że to abuzywność zapisów umowy powinna podlegać analizie, co ważne powinno się brać pod uwagę kształt umowy w dniu jej zawarcia. – Liczy się też cel aneksu. A w tym przypadku ma doprowadzić do odroczenia spłaty rat, a nie uznania długu – zaznacza.

aneks do umowy

Przed wybuchem epidemii koronawirusa kredytobiorcy, zwłaszcza po wyroku wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na początku października ubiegłego roku zauważalnie częściej wygrywali w sądach z bankami w sprawach dotyczących hipotek walutowych. W tym czasie było to około 70 proc. wszystkich wyroków. Znalazło to odzwierciedlenie również w liczbie spraw, które trafiały do sądu, których liczba znaczące wzrosła. Obecnie dodatkowym czynnikiem, który może skłaniać frankowiczów do działania jest także wysoki kurs franka przekładający się na wzrost rat kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty franka szwajcarskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej Rzeczpospolitej.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!