Bez wątpienia za najbardziej tragiczne można uznać wypadki, w których cierpią dzieci. Nie ponoszą one winy za to co się wydarzyło, a często do końca życia muszą mierzyć się z następstwami zdarzenia w jakim mimowolnie uczestniczyły. W takiej sytuacji małoletni może liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy, niestety w niektórych sytuacjach może ono zostać obniżone o stopień przyczynienia się do szkody.
Co w sytuacji, gdy w wypadku ucierpiało dziecko?
Szybko zapadający zmrok oraz niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniają się do zwiększenia ryzyka wypadków w okresie zimowym. Niestety wśród poszkodowanych znajdują się również dzieci. Należy pamiętać, że na opiekunach dziecka do lat siedmiu spoczywa prawny obowiązek zapewnienia opieki lub nadzoru, a w przypadku jego niedopełnienia opiekunowi grozi między innymi mandat.
Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2018 r. dzieci w wieku 0–14 lat były sprawcami 725 wypadków (wzrost o 11 wypadków w stosunku do roku 2017), zginęło w nich 10 dzieci (spadek o 5), a 729 zostało rannych (wzrost o 4). Wśród dzieci do lat 10 najczęstszą przyczyną śmierci na drogach jest potrącenie. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych jest: nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu czy przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
W sytuacji, gdy na skutek wypadku dojdzie do poważnych obrażeń to proces leczenia oraz rehabilitacji może mieć długoterminowe skutki i wpływać na funkcjonowanie całej rodziny. Niekiedy konieczne jest zrezygnowanie przez jednego z rodziców z pracy i poświęcenie się opiece nad dzieckiem, co więcej może okazać się, że koszty leczenia są znaczne.
Sumy ubezpieczenia w szkolnych ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków są z reguły niewielkie i w przypadku poważnych obrażeń kilka tysięcy złotych może nie wystarczyć na pokrycie poniesionych przez rodziców kosztów leczenia i rehabilitacji. Z tego powodu nie można zaniedbać dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku. Jak wskazuje Paweł Naskręt, Doradca Odszkodowawczy VOTUM Odszkodowania S.A., rodzice są często nieświadomi tego, że zgodnie z prawem (art. 426 kodeksu cywilnego) dziecko do lat 13 nie ponosi winy, nawet jeśli spowoduje wypadek, i nie domagają się odszkodowania z polisy OC samochodu, który je potrącił. Dziecku, nawet jeśli swoim zachowaniem wywołało stan zagrożenia, tak jak każdemu innemu poszkodowanemu, przysługuje wypłata zadośćuczynienia i odszkodowania w postaci zwrotu różnego rodzaju poniesionych kosztów, a także ustalenie renty, gdy zachodzi taka potrzeba.
Brak możliwości przypisania winy dziecku nie jest jednoznaczne z pełną wypłata odszkodowania, w sytuacji gdy dziecko przyczyniło się do powstania zagrożenia to przyznane świadczenia może zostać pomniejszone o określony stopień przyczynienia się do powstania szkody.
Praktyka likwidacyjna pokazuje, że zakłady ubezpieczeń stosują pomniejszenia w zakresie 70–90 proc., natomiast sądy powszechne są o wiele bardziej wyrozumiałe dla małoletnich i zasądzenia uwzględniają zwykle 20–50 proc. przyczynienia w zależności od okoliczności i wieku dziecka.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału.