Możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek w rolnictwie

utworzone przez | cze 19, 2017 | Ekspert radzi

Praca w gospodarstwie rolnym niesie za sobą poważne niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku, który może wiązać się z powstaniem szkody na osobie (mamy z nią do czynienia, gdy w wypadku ktoś zginął lub został ranny).

 

Jeśli doszło do takiego zdarzenia, to istnieje możliwość uzyskania z KRUS jednorazowego odszkodowania z tytułu:

  • stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • śmierci

wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

 

Prawo do otrzymania z KRUS jednorazowego odszkodowania uwarunkowane jest spełnieniem przesłanek, określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Świadczenie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi, jeśli wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, doszło u niego do powstania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci ubezpieczonego powyższych okolicznościach, jednorazowe odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego.

 

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS?

 

Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej KRUS. Twoim obowiązkiem jest to, aby zrobić to jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia.

 

Właściwa jednostka organizacyjna KRUS, po otrzymaniu Twojego zgłoszeniu, wszczyna postępowanie dowodowe. Ma ono na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyny wypadku.

 

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku, powinien zostać sporządzony protokół powypadkowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich doręczony zostanie Tobie, jako poszkodowanemu, czy też uprawnionemu członkowi rodziny poszkodowanego ubiegającemu się o jednorazowe odszkodowanie.

 

Poszkodowany lub uprawniony członek rodziny ubiegający się o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń w nim zawartych. Ważne abyś zrobił to w terminie 7 dni od otrzymania protokołu powypadkowego. Takie zastrzeżenia muszą mieć formę pisemną, dlatego nie wystarczy jedynie kontakt telefoniczny albo zgłoszenie podczas rozmowy.

 

Niestety rolnicy często nie zdają sobie sprawy z powyższych wymogów, co prowadzi do odmowy wypłaty świadczenia. A to właśnie protokół powypadkowy stanowi podstawę do uznania bądź nie uznania wypadku za wypadek przy pracy rolniczej.

 

Pamiętaj, że poza odszkodowaniem za wypadek w rolnictwie z KRUS, o ile są do tego podstawy, możesz uzyskać świadczenia z ubezpieczenia OC rolników. Wtedy kluczowe znaczenie ma treść protokołu powypadkowego KRUS.

 

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!