Praca w gospodarstwie rolnym niesie za sobą poważne niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku, który może wiązać się z powstaniem szkody na osobie (mamy z nią do czynienia, gdy w wypadku ktoś zginął lub został ranny).
Jeśli doszło do takiego zdarzenia, to istnieje możliwość uzyskania z KRUS jednorazowego odszkodowania z tytułu:
- stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
- śmierci
wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
Prawo do otrzymania z KRUS jednorazowego odszkodowania uwarunkowane jest spełnieniem przesłanek, określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Świadczenie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi, jeśli wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, doszło u niego do powstania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci ubezpieczonego powyższych okolicznościach, jednorazowe odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS?
Wypadek przy pracy rolniczej należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej KRUS. Twoim obowiązkiem jest to, aby zrobić to jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia.
Właściwa jednostka organizacyjna KRUS, po otrzymaniu Twojego zgłoszeniu, wszczyna postępowanie dowodowe. Ma ono na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyny wypadku.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku, powinien zostać sporządzony protokół powypadkowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden z nich doręczony zostanie Tobie, jako poszkodowanemu, czy też uprawnionemu członkowi rodziny poszkodowanego ubiegającemu się o jednorazowe odszkodowanie.
Poszkodowany lub uprawniony członek rodziny ubiegający się o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń w nim zawartych. Ważne abyś zrobił to w terminie 7 dni od otrzymania protokołu powypadkowego. Takie zastrzeżenia muszą mieć formę pisemną, dlatego nie wystarczy jedynie kontakt telefoniczny albo zgłoszenie podczas rozmowy.
Niestety rolnicy często nie zdają sobie sprawy z powyższych wymogów, co prowadzi do odmowy wypłaty świadczenia. A to właśnie protokół powypadkowy stanowi podstawę do uznania bądź nie uznania wypadku za wypadek przy pracy rolniczej.
Pamiętaj, że poza odszkodowaniem za wypadek w rolnictwie z KRUS, o ile są do tego podstawy, możesz uzyskać świadczenia z ubezpieczenia OC rolników. Wtedy kluczowe znaczenie ma treść protokołu powypadkowego KRUS.