Osobie poszkodowanej w wypadku oprócz zadośćuczynienia czy odszkodowania należą się również inne świadczenia odszkodowawcze. Jednym z nich jest renta z tytułu niezdolności do pracy lub zwiększonych potrzeb poszkodowanego. Jednak niezależnie od rodzaju renty należy pamiętać, że nie jest ona przyznana przez ubezpieczyciela na stałe. Ponadto jej wysokość może być przez niego weryfikowana ze względu na zmieniające się okoliczności. Czy ubezpieczyciel może obniżyć rentę odszkodowawczą? Jakie czynniki wpływają na decyzję ubezpieczyciela?
Renta odszkodowawcza
Okoliczności, które mogą wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela i w efekcie doprowadzić do obniżenia wysokości renty jest kilka. Jest to przede wszystkim zależne od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. W szczególności od tego czy korzysta on z pomocy innych osób oraz tego w jaki sposób kształtują się koszty związane z jego codziennym funkcjonowaniem, a także leczeniem oraz rehabilitacją. Istotne są również ceny leków, które mogą przyczynić się do obniżenia renty, jeśli będą spadać.
Ponadto polepszenie stanu zdrowia oraz sprawności funkcjonalnej osoby poszkodowanej również może skutkować obniżeniem wysokości świadczeń wypłacanych przez ubezpieczyciela, a w skrajnych przypadkach prowadzić do ich całkowitego odebrania. Zwłaszcza jeśli w ocenie ubezpieczyciela poprawa stanu zdrowia jest znaczna i poszkodowany nie wymaga np. dalszej rehabilitacji czy zwiększonej opieki.
Każde polepszenie sytuacji materialnej osoby poszkodowanej może oznaczać próbę obniżenia świadczenia przez ubezpieczyciela. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje wysokość wynagrodzenia, świadczeń socjalnych czy zasiłków, z których korzysta poszkodowany. Jeżeli otrzyma on podwyżkę wspomnianych świadczeń ubezpieczyciel może skontrolować wysokość wypłacanej renty i uznać, że ze względu na sytuację i nowe okoliczności świadczenie rentowe można obniżyć. Głos w tej sprawie dla portalu BiznesTuba zabrał Michał Kasprzyk, ekspert Votum Odszkodowania SA, spółki wchodzącej w skład GK VOTUM.
Kapitalizacja renty – dlaczego warto?
Kapitalizacja renty może być sposobem na zniwelowanie ryzyka obniżenia wysokości świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela. Jest to zmiana comiesięcznego świadczenia na jednorazową wypłatę. Wysokość renty po kapitalizacji pozwala dokonać inwestycji która będzie przynosiła poszkodowanej wyższe zyski niż miesięczna renta. Ponadto daje to niezależność od decyzji ubezpieczyciela w przyszłości.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.