Każdego roku powraca temat nałożenia na właścicieli pojazdów obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia. Podejmowano dyskusje, szukano rozwiązań, padały konkretne propozycje i… na tym koniec. Nadal to kierowca decyduje, czy zimą chce jeździć na oponach zimowych, uniwersalnych czy letnich.
Czy jazda zimą na oponach letnich podlega karze?
Choć nie grozi Ci mandat za jazdę w trakcie zimy na letnim ogumieniu, warto jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiednich opon. Nie ma tu miejsca bowiem na całkowitą samowolę kierowców.
Możesz m.in. zostać ukarany za używanie opon z umieszczonymi w nich na stałe elementami przeciwślizgowymi, np. opony z kolcami. Choć w krajach skandynawskich jest to bardzo popularne zjawisko, to w Polsce jednak za stosowanie tego rodzaju ogumienia grozi mandat, a w niektórych przypadkach nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Musisz się również liczyć z innymi konsekwencjami związanymi z używaniem niewłaściwych opon samochodowych. Kluczowe znaczenie ma bowiem nie rodzaj ogumienia, lecz stan techniczny naszych opon.
Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant stwierdzi, że opony w Twoim aucie mają zbyt zużyty bieżnik albo dopatrzy się innych widocznych uszkodzeń, najprawdopodobniej otrzymasz mandat. Także gdy spowodujesz wypadek komunikacyjny, nawet niegroźną stłuczkę, możesz ponieść podobne konsekwencje, jeśli policjant lub biegły w toku prowadzonego dochodzenia stwierdzą, że Twoje opony są w stanie zagrażającym bezpieczeństwu drogowemu.
Czy opony mogą mieć wpływ na dochodzenie odszkodowań z OC?
Jeśli jednak jesteś poszkodowanym w wypadku i czeka Cię dochodzenie odszkodowań, pamiętaj, że jazda na letnim ogumieniu zimą nie może być pretekstem do uchylania się przez zakład ubezpieczeń od wypłaty należnego Ci odszkodowania bądź też do jego obniżenia. Wobec braku stosownych uregulowań prawnych w zakresie obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia, nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC z tego powodu, ani pomniejszania jego wysokości.
Co więcej, nawet jeśli korzystanie z „zimówek” mogłoby uchronić przed wypadkiem lub zdecydowanie zmniejszyć jego skutki, ubezpieczyciel nadal nie może uchylić się od wypłaty świadczenia. Dochodzenie odszkodowań powinno zatem skutkować wypłatą należnych świadczeń.
Sprawdź, jakie wysokie powinno być Twoje odszkodowanie
Pomniejszone odszkodowanie za zły stan techniczny pojazdu
Jednak jeśli przeprowadzone postępowanie w sprawie wykaże, że stan techniczny opon był niedostosowany do obowiązujących regulacji prawnych (np. zbyt zużyty bieżnik) i mogło to w jakiejś części przyczynić się do zaistnienia zdarzenia drogowego, wtedy zakład ubezpieczeń będzie mógł zastosować odpowiednie przyczynienie się do powstania szkody i tym samym obniżyć przyznane nam odszkodowanie. Pamiętaj więc, że w takiej sytuacji nie zamyka Ci to drogi do dochodzenia odszkodowań. Jedynie przyznana kwota może zostać pomniejszona o tak zwane przyczynienie.
Dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia AC pojazdu
Sytuacja zupełnie inaczej wygląda przy dochodzeniu odszkodowań z ubezpieczenia AC. Kluczowe tutaj znaczenie będą miały Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To w tym dokumencie określony jest zakres świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela oraz warunki wypłaty odszkodowania.
Zdarza się, że postanowienia OWU wyłączają możliwość dochodzenia odszkodowań, jeśli do wypadku dojdzie z powodu braku zimowego ogumienia w okresie zimowym. Z tego tytułu OWU mogą także przewidzieć odpowiednie obniżenie wysokości wypłaconego odszkodowania, poprzez zastosowanie przyczynienia się do powstania szkody. Zatem podczas zawierania z ubezpieczycielem umowy dobrowolnego ubezpieczenia, jakim bez wątpienia jest ubezpieczenie AC, warto z uwagą zapoznać się z postanowieniami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Jednak także wtedy, gdy mamy ubezpieczenie AC, warto pamiętać, że ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania, powołując się na rażące niedbalstwo, jeżeli do wypadku doszło w warunkach zimowych, a samochód jechał na letnich oponach.
Mimo, że stosowanie letnich opon zimą nie jest zakazane, doświadczenie VOTUM pokazuje, jak bardzo ważne jest dbanie o zapewnienie sobie i innym maksymalnego bezpieczeństwa na drodze. Starajmy się zatem nie dopuszczać do sytuacji, w których brak opon zimowych stanie się przyczyną wypadku drogowego.
Dowiedz się więcej o tym, na czym polega pomoc w uzyskaniu odszkodowania.