Nagła śmierć bliskiej osoby na skutek wypadku to wielki wstrząs, który może mieć wpływ nie tylko na sferę psychiczną czy emocjonalną, ale również materialną najbliższych zmarłego. W takiej sytuacji możliwe jest otrzymanie różnych świadczeń z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, jednym z nich jest odszkodowanie po wypadku. Podpowiadamy, kto może się o nie starać, na jakiej podstawie oraz jak wygląda cała procedura.
Odszkodowanie za wypadek – dla kogo?
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny mogą otrzymać najbliżsi zmarłej osoby. Jednak, aby do tego doszło musi zostać spełnione kilka warunków:
- do śmierci musi jednak dojść w wyniku wypadku lub innego czynu niedozwolonego;
- zmarły nie jest sprawcą wypadku;
- od zdarzenia nie minęły 3 lata lub 20 lat, jeżeli do wypadku doszło na skutek przestępstwa.
Najczęściej o odszkodowanie po wypadku stara się rodzina zmarłego – małżonek i dzieci, a w niektórych przypadkach także rodzice, rodzeństwo czy nawet dziadkowie. Z punktu widzenia poszkodowanego niezwykle istotnym jest, że o odszkodowanie mogą starać się również nieformalni partnerzy oraz inne osoby, które pozostawały ze zmarłym w bliskich stosunkach.
Śmierć bliskiej osoby wywołuje szereg zmian w życiu codziennym, począwszy od poczucia straty i krzywdy, a na pogorszeniu sytuacji materialnej kończąc. Tym samym w zależności od tego, jakie skutki wywołał wypadek rodzina zmarłego może starać się o wypłatę różnych świadczeń. Mogą to być między innymi:
- zadośćuczynienie,
- odszkodowanie,
- renta,
- czy zwrot kosztów związanych z pogrzebem.
Należy jednak pamiętać, że każde z nich wymaga szczegółowego udowodnienia oraz udokumentowania, co więcej ubezpieczyciel może zakwestionować ich zasadność.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny?
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny ma za zadanie zrekompensować poczucie straty i pomóc bliskim zmarłego przystosować się do zmian. Przy czym nie ma większego znaczenia w jakich okolicznościach doszło do tego tragicznego zdarzenia, może to być zarówno wypadek komunikacyjny, jak i wypadek przy pracy. Istotnym jest, aby zmarły nie był jego sprawcą.
Pierwszym krokiem do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy jest złożenie wniosku do ubezpieczyciela, który powinien zawierać między innymi informacje takie jak: stopień pokrewieństwa ze zmarłym oraz dowody potwierdzające charakter relacji jaką łączyła poszkodowanego ze zmarłym.
Jednak nawet pomimo przedstawienia kompletnej dokumentacji oraz oczywistej winy np. innego kierowcy zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają lub zaniżają wysokość wypłacanych świadczeń. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy dopełnią wszystkich formalności i będą dużym wsparciem dla najbliższych zmarłego. Jednocześnie w momencie wypłaty odszkodowania za wypadek śmiertelny przez ubezpieczyciela będziesz mieć pewność, że zostanie ona zweryfikowana przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu tego rodzaju spraw, również na etapie sporu sądowego.