telefon Infolinia pon. – pt.: 0800 – 1600
800 217 417

Zadośćuczynienie dla rodziców i dziadków zmarłego chłopca

Zadośćuczynienie dla rodziców i dziadków zmarłego chłopca

Sprawy prowadzone przez ekspertów Votum S.A. pokazują, iż do wypadków dochodzi nie tylko z udziałem dwóch różnych pojazdów, niestety równie często cierpią rowerzyści i piesi. Jednak do najbardziej tragicznych zdarzeń można zaliczyć te, w których giną dzieci, dla których miał to być kolejny beztroski dzień spędzony na zabawie.

 

Wypadek

 

Do tragicznego zdarzenia doszło w kwietniu 2016 r, kiedy to pracownik Zakładu Usług Komunalnych kierując śmieciarką, wyjeżdżając z terenu bloków mieszkalnych, najechał na jeżdżącego na rowerze 5 – letniego chłopca. Ciało dziecka zostało wciągnięte pod pojazd, a chłopiec poniósł śmierć na miejscu wypadku. Świadkiem zdarzenia była babcia chłopca, która się nim opiekowała w tamtej chwili. Chłopiec był długo wyczekiwanym dzieckiem i oczkiem w głowie całej rodziny, jego radość i uśmiech wypełniały cały dom.

 

Wsparcie Votum S.A.

 

Na pierwszym etapie postępowania ubezpieczyciel przyznał na rzecz każdego z rodziców zmarłego kwoty po 50.000,00 zł, w tym po 35.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia oraz po 15.000,00 zł tytułem stosownego odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej. Jednocześnie ubezpieczyciel odmówił wypłaty zadośćuczynienia na rzecz dziadków zmarłego.

 

Postępowanie sądowe

 

We wrześniu 2017 r. eksperci Votum S.A. skierowali do sądu pozew o wypłatę kwot po 65.000,00 zł zadośćuczynienia na rzecz rodziców chłopca oraz po 30.000,00 zł na rzecz dziadków. Ponadto w sprawie została wydana opinia biegłego psychologa, który szczegółowo opisał relację wszystkich członków rodziny ze zmarłym. Wnioski wynikające z jego opinii jednoznacznie wskazywały na szczególną więź zmarłego z rodzicami oraz dziadkami. Biegły sądowy opisał również relacje zmarłego chłopca z babcią, która z przyczyn osobistych na stałe zamieszkuje poza granicami kraju.

 

Następnie w kwietniu 2018 r. sąd wydał wyrok, w którym zasądził od ubezpieczyciela na rzecz każdego z rodziców dalsze kwoty po 25.000,00 zł zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Sąd zasądził także po 25.000,00 zł i 20.000,00 zł zadośćuczynienia na rzecz dziadków zmarłego. Sąd mając na uwadze siłę więzi ze zmarłym, cierpienie i ból po jego stracie, a także wkład włożony w wychowanie zmarłego i opiekę nad nim zróżnicował odszkodowanie wypłacone dziadkom chłopca.

 

Sprawdź, jak wysokie powinno być Twoje odszkodowanie

 

Od powyższego wyroku apelację wnieśli rodzice zmarłego wnosząc o zasądzenie na ich rzecz dalszych kwot po 40.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia. Apelację od wyroku wniósł również ubezpieczyciel zaskarżając wyrok w części zasądzającej na rzecz dziadków zmarłego, którzy otrzymali po 20.000,00 zł, żądając obniżenia przyznanych im kwot do 15.000,00 zł. Ostatecznie w październiku 2018 r. Sąd Odwoławczy po rozpoznaniu apelacji obu stron uwzględnił powództwo rodziców zmarłego w całości, a powództwo dziadków zmarłego w zakresie 15.000,00 zł zadośćuczynienia na rzecz każdego z nich. Wyrok jest prawomocny.

 

Ostatecznie Ubezpieczyciel w sprawie wypłacił na rzecz rodziców zmarłego kwoty po 100.000,00 zł zadośćuczynienia oraz 15.000,00 zł stosownego odszkodowania. Natomiast na rzecz dziadków zmarłego ubezpieczyciel wypłacił odpowiednio kwoty po 25.000,00 zł i 15.000,00 zł zadośćuczynienia.

Czytaj również


Upadek z drabiny – kto odpowiada za doznaną krzywdę?

W gospodarstwie rolnym wykonuje się wiele prac, w czasie których wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło

Tytuł Gazeli Biznesu dla KAiRP Łebek i Wspólnicy sp. k

Puls Biznesu już po raz 19. przyznał tytuły Gazeli Biznesu. Od lat ranking ten skupia

Blisko 2 mln zł wypłaty dzięki kapitalizacji renty

W wielu sytuacjach poszkodowany w wypadku nie przyczynił się do zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, a mimo

Ponad 900 tyś. zł dla poszkodowanej kobiety

Czy w sprawach, w których zawarto ugodę z ubezpieczycielem można starać się o wypłatę dodatkowych

Masz pytania? Zadzwoń!

800 217 417

Chcesz żebyśmy się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane

Klienci o nas

Poznaj historie
naszych Klientów
pomogliśmy ponad 240 000 poszkodowanym