Pojęcia przewalutowanie i „odfrankowienie” kredytów pojawiają się w dyskusji dotyczącej tzw. kredytów „frankowych”. Są one często używane zamiennie bądź też mylone, należy jednak rozróżnić te pojęcia, gdyż mają one różne konsekwencje prawne i ekonomiczne. Co ważne, oba rozwiązania są skutecznymi narzędziami w walce z bankami.
Czy przewalutowanie się opłaca?
Pojęcie przewalutowania polega na przeliczeniu kwoty pozostałej do spłaty z franków szwajcarskich na złotówki. Odbywa się ono po określonym kursie walutowym, ustalonym w chwili przewalutowania, które jest opłacalne dla kredytobiorcy, gdy spada wartość franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki przy jednoczesnej prognozie wzrostu kursu tej waluty.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Ekspertami firmy Votum S.A., w wypowiedzi dla portalu biznestuba.pl zwracają uwagę na fakt, że w Polsce od kilku lat prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązania systemowego, jednakże kiedy, na jakich zasadach i przede wszystkim, czy w ogóle zostanie ono wprowadzone – niestety nie wiadomo.
– Obecnie banki indywidualnie rozpatrują wnioski kredytobiorców dotyczące przewalutowania kredytu. Najczęściej przewalutowanie kredytu powoduje wzrost płaconej przez kredytobiorcę raty. Rata kredytu zaciągniętego w złotówkach naliczana jest według stopy referencyjnej WIBOR. Rata kredytu we frankach szwajcarskich naliczana jest natomiast według stopy LIBOR. Zmianie mogą ulec również inne zapisy umowy – takie jak np. marża kredytu. Trzeba pamiętać także, że przy przewalutowaniu kwota kapitału pozostającego do spłaty zostaje przeliczona na polskie złote po aktualnym kursie – mówi Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.
Co to jest odfrankowienie kredytu?
„Odfrankowienie” to potoczne określenie rozstrzygnięć, które zapadają w sprawach dotyczących kredytów walutowych. W praktyce oznacza to, że sąd kwestionuje zawarte w umowie zasady przeliczania wartości zobowiązania i rat oraz uznaje je za niedozwolone, na skutek czego postanowienia umowy dotyczące klauzuli waloryzacyjnej są bezskuteczne i nie wiążą prawnie kredytobiorców.
Tym samym przyjmuje się, że kwota kredytu została udzielona w złotych polskich, zaś rozliczanie umowy kredytowej odbywa się w oparciu o parametry ustalone w pierwotnie zawartej umowie. W efekcie umowa ma być traktowana jak zwykły kredyt hipoteczny w złotych, ale oparty na parametrach cenowych ustalonych w pierwotnym kontrakcie. Pozywającym w wygranych sprawach, zasądza się zwrot nienależnie uiszczonych świadczeń.
Należy pamiętać, że wybór opcji pomiędzy przewalutowaniem a „odfrankowieniem” będzie miał istotne znaczenie dla sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy. Wydaje się, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem w chwili obecnej dla kredytobiorców posiadających kredyty indeksowane do waluty obcej – franka szwajcarskiego, powinno być ich „odfrankowienie”. Wybierając jedną z dwóch opcji należy dokładnie przeanalizować obecną sytuację ekonomiczną, kurs waluty oraz aktualne orzecznictwo sądowe, co pozwoli wybrać opcję najbardziej korzystną dla kredytobiorcy.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej biznestuba.pl